
Į žvėris Lietuvoje ir išpuoselėtus medžioklės plotus vėl nusitaikė medžiojantys žemės savininkai
Share This Article
Vėl bandoma keisti Lietuvos medžioklės įstatymą, medžioklės plotų valdymą atimant iš medžiotojų klubų/būrelių, besąlygiškai perduodant juos į žemės savininkų rankas. Anot Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos direktoriaus L. Daukšos, tokie įstatymo projektai ne tik griautų visą medžioklės tvarką, tradicijas, bet ir keltų grėsmę žvėrims ir tvariam laukinės gyvūnijos išteklių naudojimui, atvertų galimybes chaotiškai medžioklei ir brakonieriavimui, o labiausiai nuostabą kelia, jog tokius pasiūlymus „stumia“ medžioti teisę turintys ir šiuo metu medžiojantys mūsų bendruomenės nariai.

„Jau kelerius metus esame atviri ir skatiname visus medžiotojų kolektyvus atverti duris naujiems nariams, o ypač – žemės savininkams. Daugelis taip ir elgiasi, tačiau kai kurių pavienių medžiotojų klubų/būrelių problemomis kai kas bando pasinaudot ir ieško pačių įvairiausių būdų, kaip prakišti tik labai siaurai interesų grupei palankų įstatymą Seime“, – sako jis.
Anot jo, apie tokias grupės fizinių asmenų (medžiojančių) iniciatyvas tapo žinoma po šią savaitę Žemės ūkio ministerijoje vykusio pasitarimo su žemės savininkais, tad netrukus galima sulaukti ir pačių įvairiausių bandymų realizuoti tokią iniciatyvą per politikus.
„Labai gaila, kad vietoj partnerystės su atsakingais medžiotojais, kai kas renkasi spaudimo politikams kelią, prisidengiant pareiga reguliuoti žvėrelių daromą žalą miškams ar derliui“ – sako LMŽD direktorius.
L. Daukšos teigimu, tiek medžiotojų bendruomenei, tiek politikams turėtų būti nepriimtini bet kokie pavienių medžiojančių žemės savininkų bandymai daryti poveikį jiems, griaunant nusistovėjusią medžioklės tvarką Lietuvoje, o tokios iniciatyvos turėtų būti viešos.
„Laukinių gyvūnų daromos žalos miškams, pievoms ir pasėliams kontrolė, kaip ir galimybė žemės savininkams, turintiems medžioklės teisę ir patiriantiems žalą, medžioti savo žemės sklypuose ir saugoti savo turtą Lietuvoje tikrai yra. Tačiau dėl nežinomų priežasčių, vieno LMŽD skyriaus pirmininkas A. Fergelis nutarė, kad tokia teisė nebus realizuota jo vadovaujame „Briedžio“ būrelyje, dėl ko pturime naują įstatyminę iniciatyvą, nukreiptą prieš visą bendruomenę“, – sako L. Daukša.
Anot jo, pritartus naujai siūlomam reguliavimui, būtų sugriauta per eilę metų susiformavusi tausojančios medžioklės sistema, o tai gali būti susiję tik su siekiu išmedžioti kuo didesnę žvėrių populiaciją, kurią atsakingi medžiotojai puoselėjo dešimtis metų.
„Turime rekordinius skaičius žvėrių populiacijos, prieaugis fantastinis, tad tokios iniciatyvos tikrai nėra atsitiktinės. Bet baisiausia, kad jos ne tik gali iškreipti medžioklę, vėl paversti ją individualia, komercine ir uždara, su kuo mes kovojome pastaruosius kelerius metus“, – sako jis.

LMŽD primena, kad remiantis dabar galiojančia tvarka visi žemės savininkai (valdantys ne mažiau kaip 15 ha ) turi būti priimti į medžioklės asociacijas arba gali steigti individualius medžioklės plotus jei valdo virš 1000 ha. Jie taip pat gali medžioti esamuose medžioklės plotų vienetuose sutartiniais pagrindais susitarę su medžioklės ploto vienetų naudotojais, gauti kompensaciją už laukinių gyvūnų padarytą žalą, kurią medžiotojų asociacijos privalo atlyginti ar net uždrausti medžioti jo valdoje (žemėje), tokiu atveju prarandama teisė į kompensaciją laukinių gyvūnų padarytai žalai atlyginti.
Lietuvoje šiuo metu yra apie 900 medžioklės ploto vienetų, kuriuose medžioklės veiklą vykdo per 800 medžiotojų būrelių, klubų ir individualių medžiotojų. Didesnio ploto medžioklės ploto vienetai užtikrina vieną iš svarbiausių medžiotojų priedermių – medžiojamosios gyvūnijos globą, gausinimą, medžiojamųjų gyvūnų produktyvumo didinimą, tvarios ir etiškos medžioklės propagavimą.
Per pastaruosius dešimt metų, atsakingų medžiotojų dėka elnių populiacija šalyje pagausėjo 2, kai kur net 3 kartus, vilkų beveik 4 – nuo 250 individų iki 800-900 vilkų, lūšių skaičius per tą patį laikotarpį nuo 100 individų išaugo iki 250-300.
Dabartinė medžioklės sistema nesukuria išskirtinių teisių jokioms konkrečioms interesų grupėms ir nedidina socialinės atskirties, kadangi sudaro maksimaliai vienodas galimybes medžioti visiems to norintiems Lietuvos Respublikos piliečiams.
LMŽD gerbia ir visiems medžioklės plotų valdytojams primygtinai siūlo gerbti privačią nuosavybę. LMŽD taip pat yra atvira konstruktyviai diskusijai, kurios metu, veikiant kartu su žemės savininkais ir ūkininkais, galima rasti probleminių situacijų sprendimo būdą.