
Kokie veiksmai turi būti atlikti sumedžiojus vilką?
Share This Article
Pirmiausiai, medžioklės plotų naudotojai, sumedžioję vilką, prieš pradėdami jo dorojimą arba prieš išvykdami iš medžioklės plotų vieneto, kuriame buvo medžiojama, telefonu 8 5 273 2995 turi informuoti Aplinkos apsaugos departamentą.
Sekantis žingsnis, per 12 valandų elektronine forma pateikti informaciją apie sumedžiotą vilką Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai.
Nuoroda į Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos elektroninę formą ,,Sumedžioti vilkai”: Sumedžioti vilkai – Sumedžioti vilkai – Lizmap (biomon.lt)
• Atsidarius šią nuorodą kairėje puslapio pusėje rasite raudonos spalvos ikonėlę „Duomenų pateikimas“ spauskite ant jos;
• Iššokus langeliui „Sumedžiotų vilkų registracija“ spauskite kiek žemiau esantį mygtuką „Pridėti“;
• Atsidarius duomenų pateikimo formai „Sumedžiotų vilkų anketa“ užpildykite prašomus anketos laukelius (data, valandos, minutės, vardas, pavardė, telefono nr., el. paštas, vilko sumedžiojimo būdas, amžius, lytis ir t.t.)
• DĖMESIO! Žemėlapyje būtinai pažymėkite vilko sumedžiojimo vietą. Tai padaryti galite žemėlapyje susiradus vilko sumedžiojimo vietą ir ją pažymėjus „spragtelint pelyte“ (įsitikinkite, jog taškas pasidėjo). Pažymėti vilko sumedžiojimo vietą galite ir rankiniu būdu, paspaudus anketos viršuje esantį mygtuką „Koordinatės“ ir suvedus vilko sumedžiojimo vietos koordinates.
• Užpildžius anketos privalomus laukus ir žemėlapyje pažymėjus vilko sumedžiojimo vietos koordinates, spauskite ant anketos apačioje esančio mygtuko „Išsaugoti“. Taip duomenys apie sumedžiotą vilką bus pateikti.
PASTABA. Neužpildžius visų privalomų laukų, anketos nebus galima išsaugoti.
Trečia, būtina sąlyga sumedžiojus vilką, ne vėliau kaip per 24 valandas po vilko sumedžiojimo, turi būti paimti vilko mėginiai, už kurių teisingą paėmimą atsakingas medžioklės vadovas ir vilką sumedžiojęs medžiotojas.
Paimami šie sumedžioto vilko mėginiai:
Jeigu sumedžiotas patinas – apytikriai 3×3 cm skeletinių raumenų gabalėlis genetiniams tyrimams ir iltinis dantis iš apatinio žandikaulio. Iltinis dantis iš žandikaulio gali būti išimamas ir rekomenduojama tai daryti, medžioklės trofėjaus paruošimo metu.
Jeigu sumedžiota patelė – tokie patys mėginiai, kaip patino atveju, papildomai paimant gimdą.
Kiekvienas paimtas mėginys turi būti supakuojamas į atskirą skysčiams nepralaidų skaidrų maišelį, į kurį taip pat įdedama kortelė su šiais užrašytais duomenimis:
• savivaldybės ir medžioklės plotų vieneto, kuriame buvo sumedžiotas vilkas, pavadinimai;
• sumedžiojimo data;
• vilką sumedžiojusio medžiotojo vardas, pavardė ir telefono numeris;
• vilko lytis ir vertinamas amžius.
Jeigu buvo sumedžiotas daugiau nei vienas vilkas, visų individų mėginiai supakuojami atskirai laikantis tokių pačių supakavimo reikalavimų. Mėginiai turi būti saugomi ir laikomi šaldiklyje, kol atvyks jų paimti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos įgaliotas atstovas. Įprastai mėginių surinkimas iš medžiotojų sumedžiojusių vilkus vyksta pasibaigus vilkų medžioklės sezonui. Po tyrimo sumedžioto vilko iltinis dantis grąžinamas medžiotojui.
Pastebėjai vilką, lūšį, rudąjį lokį – pranešk! Aplinkos ministras 2018 m. spalio 18 d. įsakymu Nr. D1-892 yra nustatęs instrukcijas kaip kiekvienas asmuo, nesvarbu kas jis bebūtų, ištisus metus gali rinkti ir teikti informaciją apie jam žinomus faktus apie didžiųjų plėšrūnų (vilkų, lūšių ir rudųjų lokių) buvimą laisvėje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Pranešti apie vilkų, lūšių ir rudųjų lokių buvimo ar pasirodymo vietą, jų padarytus nuostolius reikia užpildant nesudėtingą elektroninę anketą: Pranešimai apie stambius plėšrūnus – Pranešimai apie žvėris – Lizmap (biomon.lt)
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija