
Medžiotojai buvo išgirsti
Share This Article
Medžiotojai buvo išgirsti: el. lapas – neprivalomas ir tai tik dalis palankių medžioklės tvarkos pokyčių
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas įtvirtino medžioklės pasikeitimus Lietuvoje. Remiantis jo įsakymu, elektroninis medžioklės lapas nebus privalomas, tad invazines rūšis, tokias kaip mangutus, kanadines audines, nutrijas, ondatras bus galima medžioti ištisus metus naudojant ne tik naktinio matymo įrangą bet ir prožektorius pritvirtintus prie ginklo. Taip pat – išplėsti ir tauriųjų elnių medžiojimo terminai, atšaukiant jų limitus.
Anot Laimono Daukšos, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) direktoriaus, elnių populiacijos augimas tampa savotišku iššūkiu visai Lietuvos gamtai. Jų populiacija siekia apie 85 tūkst., tad tokia priemonė, kaip elektroninis lapas, netenka prasmės, todėl minėtas ministro sprendimas – pagrįstas.
„Esminiai pakeitimai, lemti diskusijos, argumentų ir įsiklausymo, įneša medžioklėje tik dar daugiau tvarkos ir logikos, kuri veda prie vakarietiškos medžioklės tradicijų formavimo Lietuvoje kartu didinant pasitikėjimą mūsų bendruomene“, – teigia L. Daukša.
Elektroninis medžioklės lapas neduotų naudos
Anot jo, tokios priemonės, kaip elektroninis medžioklės lapo įteisinimas, ne tik nesukurtų jokios naudos tiek valstybei, tiek medžiotojų bendruomenei. Tai taip pat apsunkintų pačią medžioklę ar padarytų ją neprieinama, kai kurioms medžiotojų socialinėms arba amžiaus grupėms.
„Visuomet tai laikėme perteklinės kontrolės priemone, kuri net negalėtų būti įgyvendinta dėl techninių aplinkybių, tokių kaip ryšio, informacinių technologijų žinių, informacinių įrenginių techninių savybių trūkumų ar net tinkamų išmaniųjų priemonių neturėjimo bei apribotų bendruomenės konstitucines teises į laisvę. Tad šis įsakymas tik patvirtina, kad mūsų argumentai ir pozicija buvo išgirsta ir tinkamai įvertinta“, – sako LMŽD direktorius.
Kaip priduria L. Daukša, tam tikros technologinės spragos sudarytų nepalankias aplinkybes: „Ryšio trukdžiai, įrenginių techninių savybių trūkumai ir tam tikrų įgūdžių stoka gali sudaryti prielaidas įvykdyti netyčinį medžioklės reikalavimų pažeidimą, kurį vėliau bus sunku įrodyti.“
Padidins smulkiosios faunos apsaugą
Prie viso to, naujuose medžioklės pasikeitimuose,LMŽD direktoriaus teigimu, patvirtintos tam tikros medžioklės tvarkos medžiojant invazines rūšis, išplečiant medžioklės įrangos panaudojimą, automatiškai padidins smulkiosios faunos apsaugą bei sumažins įvairių parazitinių ligų plitimą.
„Invazinių plėšrūnų medžioklės pakeitimai automatiškai sąlygos geresnę paukščių perinčių ant žemės ar smulkiosios faunos apsaugą, kas yra labai sveikintina“, – priduria jis.
Užtikrins augančios elnių populiacijos balansą šalyje
Tuo tarpu pakeisti tauriųjų elnių medžioklės terminai ir tvarka užtikrins dar geresnį žvėrių populiacijos balansą Lietuvoje.
„Deja, elnių populiacijos augimas tampa nauju iššūkiu šalies gamtai. Jų populiacija smarkiai išaugo, o tą patvirtina ne tik statistika, nelaimės keliuose, bet ir padaroma žala gamtai, ūkininkams ir miškininkams. Tad jų medžioklės tvarkos pakeitimai yra įgyvendinti laiku ir tinkamai bei padės spręsti šią opią problemą“, – priduria L. Daukša.
Lietuvos elnių populiacija pernai pasiekė 85 tūkst., o metinis minimalus jos prieaugis gali siekti apie 15-20 tūkst. vienetų. Pagal naujus pakeitimus tauriųjų elnių pateles ir jauniklius nuo šiol bus galima medžioti nuo rugsėjo 1 d., o patinų medžioklė pratęsta iki vasario 28 d.