
Diskusijos aktualiais medžioklės klausimais Prienuose
Share This Article
Š. m. kovo 29 d. (trečiadienį) Prienų kultūros ir laisvalaikio centre vyko susitikimas su Prienų ir Birštono savivaldybių medžiotojais. Susitikimą inicijavo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD), kuriame dalyvavo Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Gyvosios gamtos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė, Alytaus gyvosios gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Jonas Jarmalavičius, Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos (VMVT) Alytaus departamento Prienų skyriaus vedėjas Gediminas Banys ir LMŽD direktorius Laimonas Daukša.
AAD Gyvosios gamtos apsaugos direktorė M. Ramanauskienė supažindino su aplinkosaugos pareigūnų funkcijomis, apžvelgė medžioklės pažeidimų statistiką ir pristatė dažniausiai daromus pažeidimus bei jų tendencijas. Akcentuota, kad su medžiokle susijusių pažeidimų kasmet daugėja. 2022 m. visoje Lietuvoje užfiksuoti 538 medžioklės pažeidimai. Daugiau kaip pusė jų – 376 buvo mažareikšmiai, kuriems taikyti tik įspėjimai. Tačiau analizuojant užfiksuotus šiurkščius pažeidimus (medžiojimas iš transporto priemonių, draudžiamų priemonių medžioklėje naudojimas, žvėrių gaudymas kilpomis ir kt.) – 70 proc. juos padaro teisės medžioti neturintys asmenys. Fiksuojami naujo pobūdžio pažeidimai, tokie kaip plėšrūnų viliojimas gyvūninės kilmės masalu. Taip pat medžiotojai buvo informuoti, kad Gyvosios gamtos apsaugos pareigūnai dalyvaus savivaldybių limitų skirstymo ir medžioklės plotų sudarymo ir jų ribų keitimo komisijų darbe bei nuo balandžio 1 d. ženklins ir registruos medžioklės lapus.

VMVT atstovas pristatė naujausią epizootinių ligų afrikinio kiaulių maro (AKM) ir paukščių gripo situaciją Lietuvoje bei Prienų ir Birštono savivaldybėse. Medžiotojams rekomendavo ir toliau laikytis fitosanitarinių reikalavimų bei intensyviai mažinti šernų populiaciją, siekiant užkirsti AKM plitimą. Analizuojant AKM plitimo statistiką, akcentuota, jog AKM 2022 m. buvo užfiksuotas 307 vietose 670 šernų, o stebint 2023 m. statistiką – pirmąjį metų ketvirtį jau yra užfiksuota 96 vietose 170 šernų. Taip pat buvo pateikta aktuali informacija dėl gaišenų paieškos, nustačius medžiotojų būrelyje/klube AKM bei akcentuota, jog vis dar yra mokamos 30 Eur išmokos už pranešimą apie rastas šernų gaišenas.

Po pranešimų vyko aktyvios diskusijos, kurių metu pranešėjai atsakė į medžiotojams rūpimus klausimus. Daugiausiai diskusijų sulaukė švino naudojimo šaudmenyse klausimas bei LR aplinkos ministerijos kuriama Biologinės įvairovės informacinė platforma (BIIP), kurios pagrindu kuriama elektroninio medžioklės lapo posistemė.

Susitikime dalyvavęs LMŽD direktorius L. Daukša padėkojo pranešėjams už skirtą laiką ir pateiktą aktualią informaciją medžiotojams. Taip pat buvo pristatyta LMŽD struktūra, rajoninių draugijų veiklos kryptys, funkcijos ir prioritetai bei apžvelgta LMŽD Prienų skyriaus veikla. Pastebėta, kad Prienų skyriaus veikla yra pakankamai susilpnėjusi ir reikalingas jos atnaujinimas, kuris turėtų būti neatidėliotinas. Todėl susitikimo pabaigoje nuspręsta balandžio antroje pusėje sušaukti LMŽD Prienų skyriaus ataskaitinį-rinkiminį susirinkimą ir atnaujinti skyriaus veiklą.
