
Medžiotojų apklausa sugriovė mitus: didžioji dalis medžioja vos kartą per savaitę ar mėnesį
Share This Article
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) šių metų balandžio–gegužės mėnesiais vykdyta reprezentatyvi apklausa atskleidė tikruosius šalies medžiotojų įpročius ir paneigė mitus. Tyrimo rezultatai rodo, kad didžioji dalis medžiotojų į mišką išsiruošia pakankamai retai – dažniausiai tik kartą per savaitę arba vos 1-2 kartus per mėnesį.
Šių metų pavasarį vykusioje LMŽD apklausoje nuomonę pareiškė net 2045 šalies medžiotojai. Gauti rezultatai parodė, kad didžioji dalis apklaustųjų medžioja retai: 38 proc. (777 respondentai) į mišką išsiruošia kartą per savaitę, o net 31,8 proc. (651 respondentas) – vos 1–2 kartus per mėnesį. Tik nedidelė dalis bendruomenės narių miške lankosi dažniau – 17,7 proc. (361 respondentas) nurodė medžiojantys kelis kartus per savaitę.
Likę nariai medžioja tik pagal progą – 5,4 proc. (111 respondentų) arba itin retais atvejais 7,1 proc.(145 respondentai).

Anot LMŽD direktoriaus Laimono Daukšos, šie skaičiai aiškiai parodo, kad realybėje medžiotojai miškuose praleidžia kur kas mažiau laiko, nei dažnai įsivaizduoja visuomenė.
,,Negana to, pati medžioklė reikalauja didelių laiko išteklių, kurių rezultatas yra gamtos stebėjimas, saugojimas, o ne gajus mitas – laimikis. Faktai rodo, kad tik vienoje iš penkių medžioklių įvykdoma atranka ir sumedžiojamas laimikis, o visos kitos išvykos į mišką arba net 80 procentų viso medžiotojų skiriamo laiko – yra sunkus kasdienis darbas, nuolatinė stebėsena, biotechninių priemonių vykdymas ir gamtosauga”, – sako jis.
Anot jo, augančios laukinės gyvūnijos populiacijos siunčia rimtą signalą, tiek medžiotojų bendruomenei, tiek visuomenei būti ne tik atsargesniems, bet ir labiau atsakingais.
,,Turime pareigą saugoti pasėlius, ūkių derlių ar miškus, tačiau susiduriame ne tik su gausėjančia populiacija, bet ir senstančia bendruomene, kuriai vieną dieną šios pareigos gali būti sunkiai įvykdomos. Todėl medžiotojų kolektyvai turi pradėti keistis, atsiverti, pritraukti naujus narius bei ugdyti ateities kartas tam, kad būtų ne tik apsaugota Lietuvos gamta, bet ir išlaikytas tinkamas balansas joje”,- sako jis.
LMŽD pažymi, kad pavasario tyrimo rezultatai rodo būtinybę medžiotojų organizacijoms skubiai keisti veiklos strategijas, iš uždarų tapti atviromis, šiuolaikiškomis ir aiškiai parodyti visuomenei, kad medžiotojo funkcija pirmiausia yra gamtosauginė, o ne laimikis, kuris vidutiniškai medžiotoją apdovanoja tik vieną kartą iš 5 ar net 8 medžioklių.
Tyrimas buvo atliktas 2026 m. balandžio–gegužės mėnesiais, jame iš viso dalyvavo 2045 šalies medžiotojai, jų apklausa vykdyta internetu.


