Afrikinio kiaulių maro kontrolė Europos Sąjungoje. Medžiotojų vaidmens svarba

2018-03-19

Bulgarijoje, Sofijos mieste buvo surengtas aukščiausio lygio tarptautinis seminaras Laukinės gamtos vaidmuo gyvūnų sveikatai (angl. Role of the wildlife in the animal health management). Šį renginį organizavo Europos Komisija, TAIEX (Techninės pagalbos ir informacijos keitimosi programa) ir šiuo metu Europos Sąjungai pirmininkaujanti Bulgarija. Šio seminaro dalyviai buvo ES šalių veterinarijos tarnybų vadovai, socialiniai partneriai. Pastaruosius mūsų šalies delagecijojoje atstovavo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos atstovai. Socialinių partnerių dalyvavimą renginyje užtikrino Europos komisijos sveikatos ir maisto saugos direktorato atstovas Žilvinas Ilevičius.

 

Renginyje apsilankė ir įžanginę kalbą pasakė Europos Sąjungos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą (SANTE) Vytenis Andriukaitis. Eurokomisaras ragino visomis įmanomomis informacijos sklaidos priemonėmis platinti informaciją apie užkrečiamų ligų plitimą gamtoje, jų keliamą pavojų tiek laukinių gyvūnų populiacijų būklei, fermose laikomų galvijų sveikatingumui, tiek ir žmonių sveikatai. O tiesiai iš Eurokomisaro, atsakingo už sveikatą ir maisto saugą. O tiesiai iš Vytenio Andriukaičio rankų gautas Europos Komisijos kreipimasis į medžiotojus parodo aiškią Eurokomisaro poziciją, kad be medžiotojų indėlio į laukinių gyvūnų populiacijų valdymą užkrečiamų laukinių gyvūnų suvaldyti yra neįmanoma. Visa Eurokomisaro Vytenio Andriukaičio kalba: https://ec.europa.eu/commission/commissioners/node/465103_lt

Renginyje buvo perskaityta 20 pranešimų apie pavojingas užkrečiamas laukinių gyvūnų ligas, tokias kaip snukio ir nagų liga, klasikinis kaulių maras, jų plitimą, biosaugos priemonių naudojimą bei didžiulius ekonominius nuostolius, patiriamus gyvulininkystės sektoriuje. Didelio susidomėjimo sulaukė pranešimai apie naujus didelio patogeniškumo paukščių gripo viruso protrūkius Europoje bei atliekamus naujausius šio viruso tyrimus. Daug nerimo Europoje kelia iš už Atlanto į senąjį žemyną atkeliavusi lėtinė elnių išsekimo liga. 2016 ir 2017 metais buvo nustatyta keletas šios ligos atvejų Norvegijos laukinėse elninių žvėrių populiacijose. Snukio ir kanopų ligos atvejų Europoje pastaraisiais metais nėra registruota, tačiau nesilaikant biosaugos reikalavimų ši labai pavojinga virusinė liga gali vėl atkeliauti į Europą. Pasiutligė, kurios laukinėje gamtoje mes Lietuvoje nebeturime jau dvejus metus, o naminiams gyvūnams paskutinį kartą ši liga buvo fiksuota 2013 metais, Europoje vis dar siautėja. Nepaisant visos „puokštės" čia išvardintų ligų, vis tik daugiausiai dėmesio buvo skirta nuo 2007 m. Europoje plintančio ir jau penktus metus Lietuvoje „siautėjančio" Afrikinio kiaulių maro viruso temai.

INFORMACIJA apie AKM kontrolę ES.

 

Primename, kad radę šerno gaišeną, jos jokiu būdu nelieskite, o nedelsiant praneškite VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

 

Informaciją parengė Romualdas Varanauskas